Skloňování přídavných jmen
14. 1. 2011
U přídavných jmen se můžeme v podstatě setkat se třemi druhy skloňování. Vždy záleží na tom, jaký typ přídavného jména budeme sklońovat. Jinak se skloňují přídavná jména v základním tvaru (starý, hezká, malé), jmenném tvaru (mlád, živ) a odlišné skloňování mají také přídavná jména přivlastňovací.
Skloňování základních přídavných jmen
Pro toto skloňování máme v čeština pouze dva vzory:
O tom podle kterého vzoru budeme přídavné jméno skloňovat, rozhoduje:
- tvar 1. pádu jednotného čísla pro mužský rod
- u obojetných souhlásek pak tvary 1. pádu přídavného jména ve všech rodech
Vzor mladý
Jedná se tvrdý vzor, skloňujeme podle něj tedy tvrdá přídavná jména. Ta poznáme podle tvrdého zakončení v 1. pádu jednotného čísla mužského rodu na -hý (drahý), -chý (plachý), -ký (měkký), -rý (starý), -dý (hrdý), -tý (mrzutý), -ný (prázdný).
Pokud je přídavné jméno zakončeno na obojetnou souhlásku (b, l, m, p, s, v, z) a jeho tvary pro každý rod se od sebe navzájem liší, tak skloňujeme přídavné jméno také podle vzoru mladý. Například: malý - malá - malé; tvary se odlišují, jedná se o tvrdé přídavné jméno.
Tvrdá přídavná jména v jednotném čísle pak skloňujeme takto:
Pokud se pozorně podíváme na tvary mužského rodu, tak zjistíme, že skloňování životných a neživotných jmen se odlišuje v jednotném čísle pouze ve tvaru 4. pád. Jinak se mužská přídavná jména skloňují stejně.
Přídavná jména v množném čísle pak skloňujeme následovně:
Pokud si pečlivě prohlédneme sklonování všech rodů, zjistíme, že tvary 2., 3., 6. a 7. pádu se ve všech rodech shodují.
Vzor jarní
Jde o měkký vzor, skloňujeme podle něj tedy měkká přídavná jména. Ta poznáme podle měkkého zakončení v 1. pádu jednotného čísla mužského rodu na -ží (boží), -ší (kratší), -čí (dračí), -ří (zubří), -dí (medvědí), -ní (polní), -cí (hrací).
Pokud je přídavné jméno zakončeno na obojetnou souhlásku (b, l, m, p, s, v, z) a jeho tvary jsou pro všechny rody v 1. pádu jednotného čísla shodné, skloňujeme přídavné jméno také podle vzoru jarní. Například: cizí (muž) - cizí (žena) - cizí (dítě).Vidíme, že všechny tvary jsou zakončeny na-í, jedná se tdy o měkké přídavné jméno.
Měkká přídavná jména v jednotném čísle skloňujeme takto:
Skloňování tohoto vzoru si můžeme jednoduše také pamatovat tak, že mužský (životný i neživotný) a ženský rod mají ve všech pádech kromě 4. shodné tvary. Zároveň celý ženský rod má pro všechny pády jeden jediný tvar.
Skloňování v množném čísle je lehké v tom, že se při skloňování v podstatě vůbec nerozlišuje rod, pro všechny rody jsou totiž stejné tvary:
Závěr
tvrdý vzor
Skloňujeme podle něj přídavná jména zakončená v 1. pádu jednotného čísla mužského životného rodu na -hý, -chý, -ký, -rý, -dý, -tý, -ný a ta, která mají v 1. pádu jednotného čísla pro každý rod jiný tvar (například malý - malá - malé).
Skloňujeme podle něj přídavná jména zakončená v 1. pádu jednotného čísla mužského životného rodu na -hý, -chý, -ký, -rý, -dý, -tý, -ný a ta, která mají v 1. pádu jednotného čísla pro každý rod jiný tvar (například malý - malá - malé).
Skloňujeme podle něj přídavná jména zakončená v 1. pádu jednotného čísla mužského životného rodu na -ží, -ší, -čí, -ří, -dí, -ní, -cí a ta, která mají v 1. pádu jednotného čísla pro všechny rody stejný tvar (například cizí - cizí - cizí).